“11. Kalkınma Planı dönemini en iyi şekilde değerlendirmek gerek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı. ( Cumhurbaşkanlığı / Murat Çetinmühürdar - Anadolu Ajansı )
aimsaddergisi-reklamalani

Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak 11. Kalkınma Planı’nın tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi geleceğini planlamayan milletlerin başkalarının planlarının parçası olmaya mahkum olduğuna inanıyorum” dedi ve kalkınmayı planlı hale getirmenin önemine vurgu yaptı.

Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak 11. Kalkınma Planı’nın tanıtım toplantısı 21 Şubat tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

AİMSAD’ı temsilen Genel Sekreter Arif Onur Kaçak’ın katıldığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 yıllık iktidarları boyunca kalkınma alanında elde ettikleri başarıların cumhuriyet tarihinin kat be kat üzerine çıktığını vurgulayarak, “Bu sonuç milletimize inanmakta, güvenmekte ne kadar haklı olduğumuzun da ispatıdır” dedi.

Bir taraftan sanayileşmenin gerektirdiği enerji yatırımlarını yaparken diğer taraftan da Türkiye’nin kaynaklarını da geliştirmeye çalıştıklarını belirten Erdoğan, “Kişi başına milli gelirimizi 3 bin 500 dolar seviyelerinden 11 bin dolar seviyesine ulaştırmış olmamız gerçekten tarihi bir başarıdır. Buraya durup dururken gelmedik, bir gayretle geldik” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında Türkiye ekonomisini dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için 2023 vizyonunu geliştirdiklerini anlatan Erdoğan, “Bugün 2023’e beş kala artık daha uzun soluklu hedefleri benimseme, ortaya koyma aşamasındayız. 2053 ve 2071 vizyonlarını kendimize ufuk çizgisi olarak belirledik. Bu ufka doğru emin adımlarla yürürken, daha ziyade orta vadeli bir planlamayı ifade eden 2033’ü de gündemimize aldık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek beş yıllık süreci kapsayacak ve 2023 hedeflerinin varış noktası olacak 11. Kalkınma Planı dönemini en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi.

“Plan bizi geleceğe taşıyacak”

Başbakan Binali Yıldırım da 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 2019- 2023 dönemini kapsayacak kalkınma planının diğerlerinden farklı bir özelliğinin Cumhuriyetin 100. yılına bu planla girilmesi olduğunu

belirtti. Kalkınma Planı için 3 bin 500 kişinin kafa yorduğunu ve yormaya devam ettiğini aktaran Yıldırım, “Bu yılın ortalarında bütün çalışmalar bitmiş olacak, daha sonra da Meclis’e göndereceğiz. Meclisimizin onayından itibaren plan 2019’un başında yürürlüğe girecek. 11. Kalkınma Planı’nın bir

başka özelliği de şudur, bu plan hayata geçtiği süre içerisinde dünyada ve Türkiye’de çok önemli değişiklikler yaşanacak” diye konuştu.

“27 bin 500 kişinin katılımını sağladık”

Toplantıda konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, planın hazırlık aşamasına ilişkin bilgiler verdi. 2019 -2023 dönemini kapsayacak planın hazırlanması için bir yıldır çok titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirten Bakan Elvan, Kalkınma Bakanlığı ve Kalkınma Ajansları koordinasyonunda 81 ilde 250 toplantı gerçekleştirildiğini söyledi. Lütfi Elvan, “Hazırlık aşamasında olabildiğince geniş bir kitlenin fikirlerinin alınmasına özen göstermekteyiz. Özel ihtisas komisyonları ve bölgesel toplantılar vasıtasıyla 15 bin 500 kişinin, vatandaş anketi aracılığıyla da 12 bin kişinin görüş ve katkısını aldık. Bir başka ifadeyle, plan çalışmalarımıza şu ana kadar 27 bin 500 kişinin katılımını sağladık” dedi.