AİMSAD’tan Dikmen EML ve MAN Türkiye’ye ziyaret

aimsaddergisi-reklamalani

Mesleki eğitim merkezi projesi kapsamında Dikmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve MAN Türkiye A.Ş. firmasının yıllardır yürüttükleri çalışmaların yerinde incelendiği ziyarette, AİMSAD tarafından İstanbul’da hayata geçirilmesi planlanan mesleki eğitim merkezi projesine altyapı oluşturması için önemli bilgiler alındı.

AİMSAD, sektörün en önemli sorunlarından biri olan mesleki eğitim konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek ve sanayi-okul işbirliğinde başarılı bir örnek olmak için çalışmalarına devam ediyor. Sanayi ve okul iş birliği çerçevesinde Haydarpaşa EML ile eğitim konusunda işbirliği yapmaya hazırlanan AİMSAD, bu konuda başarılı sonuçlar elde edilen işbirliklerini de inceleyip bilgi alıyor.

Bu amaçla AİMSAD Eğitim ve Satış Sonrası Hizmetler Komite Başkanı Serkan Necipoğlu ile AİMSAD İdari İşler Uzmanı Orkan Heriş, AİMSAD tarafından İstanbul’da hayata geçirilmesi planlanan mesleki eğitim merkezi ile ilgili olarak Ankara’da Dikmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 24 Ekim 2018 Çarşamba günü bir ziyaret gerçekleştirdi.

Mesleki eğitim merkezi projesi kapsamında Dikmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve MAN Türkiye A.Ş. firmasının yıllardır yürüttükleri çalışmaların yerinde incelendiği ziyarette, okul yöneticileri tarafından AİMSAD Heyetine Türkiye’de mesleki eğitim hakkında genel bilgilerin yer aldığı bir sunum yapıldı. Dikmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve MAN Türkiye A.Ş. firması arasında yürütülen İkili Mesleki Eğitim Merkezleri (İMEM) projesi hakkında bilginin de verildiği ziyarette, İMEM öğrencilerinin 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na ve MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre eğitim gördükleri belirtildi. Öğrenci alımı konusunda yıl boyu tanıtım yaptıklarını, mesleki eğitim fuarlarına katıldıklarını ve ortaokulları gezerek bilgi verdiklerini dile getiren Dikmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yetkilileri, bir yandan da tanıtım amaçlı MAN Türkiye A.Ş. Fabrikası’na ve MAN sınıflarına öğrenci gezileri organize ettikleri söylediler.

Beceri Eğitim Merkezi hakkında bilgi alındı

İMEM Projesi ile ilgili yapılan sunumdan edinilen bilgiye göre, İMEM öğrencileri 1.sınıfta haftada 3 gün okulda, 2 gün işletmede; 2. ve 3. sınıflarda haftada 2 gün okulda, 3 gün işletmede; 4. sınıfta haftada 1 gün okulda, 4 gün işletmede eğitim görüyor. Böylece öğrencilerin okuldaki eğitimlerinin başlaması ile birlikte işletme eğitimleri de başlıyor. Bu sayede öğrenci nitelikli bir eğitim alıyor ve okul ile işletmesine ayniyet duygusu kazanıyor. Aynı zamanda İMEM öğrencileri 3. sınıfın sonunda “Kalfalık Belgesi” ve 4. sınıfın sonunda “Ustalık Belgesi” alıyorlar. Öğrencilerin “Ustalık Belgesi” ile mezun olmaları ise onların “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli” işlerde çalışmalarını sağlıyor.

Dikmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ardından MAN Türkiye A.Ş. fabrikasına bir ziyaret gerçekleştiren AİMSAD, burada Beceri Eğitim Merkezi’ni (BEM) yerinde inceledi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bir sunumun yapıldığı ve AİMSAD Heyetine fabrika ve eğitim merkezi içindeki dersliklerin gezdirildiği ziyarette, Beceri Eğitim Merkezi’nin 180 mevcut öğrencisinin olduğu ve bugüne kadar 623 öğrenci mezun ettiği bilgisi paylaşıldı. Bu öğrencilerin yaklaşık yarısının ise şu anda MAN Türkiye A.Ş. firmasında istihdam edildiği de özellikle vurgulandı.