AKAMİB Haziran ayı ihracatı 39.8 milyon dolar

aimsaddergisi-reklamalani

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, AKAMİB ihracatının Haziran ayında 39 milyon 868 bin dolar olarak gerçekleştiğini, 5 aylık toplam ihracatının ise 287 milyon 281 bin dolar olduğunu kaydetti.

Kılıçer, 2018 yılı Haziran ayı sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendirdi. Türkiye Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatının, 2017 yılının eş değer dönemine kıyasla, yüz 9.3 oranında artış göstererek 385 milyon 513 bin dolar olduğunu belirten Kılıçer, sektörün Haziran ayı Türkiye toplam ihracatındaki payının yüz 3.1 olduğunu söyledi.

“Irak yine ilk sırada”

Türkiye geneli ve AKAMİB olarak sektörün Haziran ayında en önemli pazarının yine Irak olduğunu aktaran Kılıçer, “AKAMİB ihracatında Irak pazarını İsrail ve Almanya takip etti. Türkiye sektör ihracatında ise 3. sıraya yükselen Pakistan pazarı dikkat çekti” dedi. Kılıçer, Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi Sektörlerinin Uluslararası Rekabet Gücünün Artırılması ve İhracatının Desteklenmesi Projesi’nin Ağustos ayında yapılacak açılış toplantısı sonrasında faaliyetlerine başlayacağını da hatırlattı.