Bakan Tüfenkci 2. çeyrek GSYH verilerini değerlendirdi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017 yılı ikinci çeyrek Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini değerlendirerek, “Türkiye’yi bölgesinde parlayan yıldız haline getirmek için mali disiplinden taviz vermeden, güçlü bir şekilde büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Türkiye ekonomisinin 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,1 oranında büyümesini değerlendirdi. Türkiye ekonomisinin 2009 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizden toparlanma sürecini gayet başarıyla yürüttüğüne dikkat çeken Tüfenkci, “Bu kesintisiz büyüme başarımız 2016 yılında küresel talebin yavaşlaması ve 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle bir çeyreklik kesintiye uğramıştır. Ekonomimiz 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0,8 oranında daralsa da takip eden dönemde hemen toparlanmayı başarmış ve 2016 yılının son çeyreğinde yüzde 4,9 oranında büyümeyi başarmıştır” dedi.

Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi 2017 yılının bir “sıçrama yılı” olarak belirlendiğini belirterek, “2017 yılının ilk iki çeyreğinde ekonomimizin yüzde 5’in üzerinde büyümesi de bu sıçramanın işaret fişeği olarak nitelendirilebilir” diye konuştu.

Sanayi sektöründeki yüzde 6,3 oranındaki büyümeyi, ihracattaki yüzde 10,5 oranındaki artışı ve özel tüketim nihai harcamalarındaki yüzde 3,2 oranındaki artışı ikinci çeyrekte büyümeyi destekleyen unsurlar olarak açıklayan Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu:

“2017 yılının ikinci çeyreği itibarıyla iç talep büyüme oranına 1,3 puanlık katkı sağlarken, yatırımlar ise 2,9 puanlık katkı ile büyüme performansımızın belirleyicisi olmuştur. İkinci çeyrekte net ihracat ise büyüme üzerinde 1,7 puanlık katkı sağlamıştır.”

Gizli ve açık bir şekilde Türkiye’nin önünü kesme çabalarına rağmen hükümetin istikrar ve güven ortamını sürdürme gayretinden ödün vermediğinin altını çizen Tüfenkci, “Üçüncü çeyrekte baz etkisiyle de yüzde 7’lere yaklaşan bir büyümeyi inşallah Türkiye olarak yakalayacağız ve yıl sonu ortalamasında orta vadeli programda öngördüğümüz 4,4’ün üzerinde bir büyüme oranını yakalayacağız. Türkiye’nin büyüme karnesinde kırık görmeyi hayal edenleri de böylece hayal kırıklığına uğratacağız” açıklamasını yaptı.