Bakan Tüfenkci: “Yüzde 5,5’in üzerinde bir büyüme ile Türkiye yılsonunu kapatacak”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Her yıl yüzde 5’in üzerinde yüzde 6 civarlarında büyüme rakamlarını yakalayabilmeliyiz ki her yıl 900 bin gencimize iş bulalım, aş bulalım” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Yeşilköy’de bulunan fuar merkezinde düzenlenen Ambalaj İstanbul ve Ev Dışı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri buluşmasının açılışını gerçekleştirdi.

“Yılsonunda da yüzde 5,5’in üzerinde bir büyümeyle Türkiye yılsonunu kapatacak”

Her yıl 900 bin gence iş bulabilmek için yüzde 6 civarlarında büyüme oranı yakalanması gerektiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, “2017 yılının başında Türkiye güçlü bir başlangıç yaptı ve baktığımız zaman 5,2 oranındaki büyümeyi Allah’a hamd olsun yakaladık. İkinci çeyrekte 5,1’i, Üçüncü çeyrekte bu oran yüzde 7’nin de üzerinde bir büyüme rakamını yakalayacağımızı öncü göstergeler gösteriyor. Yılsonunda da yüzde 5,5’in üzerinde bir büyümeyle Türkiye yılsonunu kapatacak. 2018’e daha inançlı, daha azimli ve daha umutlu bir şekilde girmiş olacak. Önümüzde bir buçuk yıl seçim de yok; öngörülür bir zaman dilimi var ve biz istiyoruz ki bu zaman dilimi içerisinde atmış olduğumuz adımlarla beraber sizlerden gelen talepler doğrultusunda da atacağımız adımlarla beraber Türkiye’deki büyüme rakamlarını daha da yukarılara çekelim böylelikle işimizi, aşımızı büyütelim. Daha fazla insanımıza iş bulalım, aş bulalım. Bizim derdimiz insanımızın refah düzeyini yükseltmek. Bizim derdimiz insanımıza daha fazla aş bulmak; ekmek bulmak, ekmeği büyütebilmek. Onun için de değerli arkadaşlar biz her yıl yüzde 5’in üzerinde yüzde 6 civarlarında büyüme rakamlarını yakalayabilmeliyiz ki her yıl 900 bin gencimize iş bulalım, aş bulalım” dedi.

“Üretenin; ticaret yapanın, esnafımızın yanındayız ve yanında olmaya da devam edeceğiz”

Hükümetin gece gündüz demeden çalışarak üretim yapanın yanında olduğunu ve bundan sonra da olmaya devam edeceğini vurgulayan Bakan Bülent Tüfenkci, “İstanbul bir dünya markası dolayısıyla Paris ne ise; Dubai ne ise, Münih, Berlin ne ise, İstanbul’da odur. Fransa, Paris, Berlin ne kadar güvenli ise İstanbul da o kadar güvenlidir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız hükümetimiz gece gündüz demeden çalışıyor. Gayret gösteriyor. ülke ülke, il il dolaşıyoruz. Üretenin; ticaret yapanın, esnafımızın yanındayız ve yanında olmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.