Bursalı firmalar Moskova Türk Ticaret Merkezi’ni inceledi

Üyelerini dünya ticaretinin kalbinin attığı bölgelere taşımayı sürdüren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Rusya programı sürüyor.

BTSO yönetim kurulu üyeleri Hasan Gürses, Nuri Körüstan ve Şükrü Çekmişoğlu’nun da yer aldığı Bursa heyeti, Moskova’da kurulması planlanan Türk Ticaret Merkezi’ni ziyaret etti. Toplam 32 bin metrekarelik kullanım alanı bulunan Moskova Türk Ticaret Merkezi’nde tekstil, konfeksiyon, deri ve mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar yer alacak. Her bir sektör için 8 bin metrekare alanın tahsis edileceği merkezde firmalar, ortalama 100 metrekarelik ofisleri kiralayabilecek. Yüzde 75 oranında kira, tanıtım ve ofis dekorasyonu desteklerinin de verileceği merkezde firmalar, desteklerin ardından metrekaresi aylık 7.5 dolardan showroom kiralama imkanına sahip olacak.

Hazırlıkları süren Türk Ticaret Merkezi’ni değerlendiren Fabra Tekstil temsilcisi Ömer Vural, sunulan imkanların kendilerine büyük avantaj sağlayacağını ifade etti.

Melodi Firması ortaklarından Cemal Eyüpoğlu, “Burayı gezip gördükten sonra çok daha olumlu düşüncelere sahip olduk. Sektörümüzün dünyaya tanıtılması ve destekler konusunda çok önemli projeleri hayata geçiren BTSO’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BTSO yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Rusya programının heyet başkanı Hasan Gürses, “Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı, iki ülke arasındaki askeri ve siyasi sorunların etkisiyle 7 milyar dolar seviyesinden 1,7 milyar dolara kadar geriledi. Bursa iş dünyası olarak 2011 yılında 650 milyon dolar seviyesinden 100 milyon dolar barajının da altına inmişti. Sorunların aşılmasıyla birlikte ihracatımız da yeniden yükselişe geçti. BTSO olarak, Junioshow başta olmak üzere Bursa’da gerçekleştirdiğimiz fuarlarımıza ve Ticari Safari kapsamındaki alım heyeti organizasyonlarımıza Rus firmalarının artan bir ilgisi var. Türk Ticaret Merkezi’mizin de burada hayata geçmesiyle birlikte Bursa iş dünyasının Rusya’ya ihracatını 1 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Bursa firmalarının ürün kalitesi ve uygun fiyat politakasıyla Rusya pazarında da kabul gördüğünü belirten Hasan Gürses, “Moskova’da 32 bin metrekarelik alanda hazırlanan Türk Ticaret Merkezi, firmalarımıza ulaşım, depolama, güvenlik, tanıtım ve kira giderleri konusunda çok önemli desteklerden yararlanma fırsatı sunuyor. Merkezimizde düzenlemeler hızla sürüyor. İnşallah en kısa zamanda çok düşük maliyetlerle Bursa iş dünyamızın hizmetine sunmuş olacağız. Buradaki firmalarımız dış ticaretimize büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.