Sektörel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüse karşı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüse karşı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart’ta, Çankaya’daki koronavirüs zirvesinin ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” olarak adını verdiği ekonomiyle ilgili alınacak ve 100 milyar liralık paketi içeren tedbirleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, virüsün etkilerini azaltmak adına alınan ekonomik tedbirleri açıkladı. 100 milyarlık paketi içeren “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi ile devreye sokulan tedbirler şöyle:

1. Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konak-lama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2. Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4. İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5. KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6. İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7. Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8. Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9. Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri dev-reye alınmasını teşvik edeceğiz.

10. 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

11. Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12. Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13. Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14. Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15. Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandıracağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16. En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17. Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19. İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20. Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21. Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

‘Paket güzel ama makine sektörü unutulmuş’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı paketi değerlendiren AİMSAD Başkanı Mustafa Erol, pakette her şeyin çok güzel olduğunu söyleyerek teşekkür etti. Gerçekten çalışılmış bir paket olduğunu söyleyen Erol, “Fakat bu çalışmada makine sektörü unutulmuş. Makine sektörü, desteklenen sektörler arasına alınmalı. Sektörümüz kritik sektör olduğu için bu paketin içinde mutlaka olması gerekiyor.  Makine sektöründeki kredilerin ötelenmemesi, bizi çok etkiler sektör olarak. Lojistik, ulaştırma, demir çelik gibi sektörlerde olduğu gibi en azından asgari 3 aylık kredi borçlarında ve KGF borçlarına öteleme bekliyoruz. Açıklanan önlemleri çok beğendik, çok yerinde, artarak bu önlemlerin devam etmesi gerektiğini ve devletin gösterdiği bu hassasiyeti özel finans kurumlarının da göstermesini bekliyoruz. Devletimizin uyguladığı bu öteleme çalışmalarına özel bankaların da katlanarak destek vermesini sadece iyi gün dostu değil, kötü gün dostu olduklarını bize göstermesini bekliyoruz” diye konuştu.

‘Makine için tedbirler bekliyoruz’

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Leitz Kesici Takımlar Genel

Müdürü Yesari Yerli ise, “Açıklanan Ekonomi İstikrar Kalkanı paketinde, makine sektörü ile müşterimiz konumundaki mobilya sektörüne yönelik net tedbirler görülmemektedir. Bu konuda devletin daha açıklayıcı ve destekleyici tedbirler almasını bekliyoruz” dedi.

‘Önemli olan üretimin devamlılığı’

AİMSAD Üyesi ve Biesse Türkiye Operasyon Direktörü Yelda Akıncı da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı destek paketinde ithalatçı firmalara yönelik herhangi bir destek bulunmadığını ifade etti. Bununla birlikte, üretici ve ihracatçılar için verilecek vergisel ve finansal desteklerin kendilerine de olumlu yansımasını beklediklerini belirten Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önemli olan üretimin devamlığı. Üretim olsun ki yatırım da olsun. Açıklanan destek paketinin de amacı, bu zorlu süreçte üretimi kesintiye uğratmadan üretim ve ihracat yapan firmalara destek olmak.”