ağaç işleme makineleri

“Ağaç işleme makinelerindeki büyümeyi yabancı ortaklıklar tetikleyecek”

Bursa İnegöl’deki 3 bin 200 metrekarelik üretim tesislerinde yaptığımız röportajda firmalarının ürettiği ürünler ve satış yelpazeleri hakkında bilgi veren Oktay ve Ozan Can kardeşler, babalarının vefatıyla birlikte 1995 yılında çok genç yaşta devraldıkları şirketi bugün dünyanın birçok ülkesine ihracat yapacak noktaya getirdiler. Sektörün gelişimine yönelik yorumlarını aldığımız Canmaksan Müh. Mak. San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Oktay Can sektörün büyümesi için yabancı ortaklıkların önümüzdeki dönemde yoğun şekilde yaşanacağını söylerken; şirketin Genel Müdür Yardımcısı Ozan Can ise, sektörde otomasyon sistemlerinin kaçınılmaz olduğuna değindi.


İnşaattaki ivme kapı sektörünü hareketlendirdi

Artan konut üretimi ve kentsel dönüşüm projeleri kapı sektörüne olumlu yansıyor. Kapı talebinin artmasıyla kapı imalat makinelerinde de hareketliliğin yaşandığı Türkiye’de 2014 yılında yaklaşık 150 milyon dolarlık kapı imalat makinesi üretildi.


Mobilyanın gizli kahramanı…

Ana sektörü konumundaki mobilyanın makine ihtiyacına cevap vererek onun gelişimine itici güç olan ağaç işleme makineleri ve yan sanayi sektörü, 15 yıllık dönemde ana sanayisi mobilya ile birlikte dikkat çeken bir başarı grafiği çizdi. 2014 yılında yaklaşık 190 milyon dolarlık üretimi ile Avrupa pazarından yüzde 4 pay alan sektör, sadece iç pazara yönelik 300 milyon dolara yaklaşan satışıyla değil dünyanın birçok ülkesine gönderdiği 83 milyon dolarlık makine ihracatıyla da adından söz ettiriyor.