İmalat sanayi kapasite kullanım oranı Eylül’de yükseldi

2017 yılı Eylül ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 79,0 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2017 yılı Eylül ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranlarını açıkladı. Buna göre, Eylül ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 79,0 seviyesinde gerçekleşti.

Ankette, 2017 yılı Eylül ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 630 işyerine ‘İktisadi Yönelim Anketi’ formu gönderildi, 2 bin 118 katılımcıdan yanıt alındı. Tüm katılımcıların yanıtları ağırlıklı olarak toplulaştırıldı.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 78,6 seviyesinde gerçekleşti.

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranı

2017 yılı Eylül ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, dayanıklı tüketim malları, dayanıksız tüketim malları ile gıda ve içeceklerde artış görülürken, ara mallar ve yatırım mallarında azalış gözlendi.