MAKFED Genel Sekreterliğine Zühtü Bakır getirildi

Makine sanayisi ile ilgili politika ve uygulamaların oluşmasında ve sektörün -yan sanayi ile birlikte- gelişerek küresel rekabette güçlenmesinde etkin rol oynamayı amaçlayan Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreterliğine Zühtü Bakır getirildi.

 

MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, genel sekreterlik görevini üstlenen Zühtü Bakır’ın, mühendisliğinden, sektörün içinden geliyor olmasından, devletin işleyişini ve kamunun sektöre bakışını biliyor olmasından yararlanmayı amaçladıklarını belirtti. Federasyon Başkanı Adnan Dalgakıran, Zühtü Bakır’ın, hem kamunun hem de sanayicilerimizin bakış açısını birlikte değerlendirerek, sektörün varmak istediği hedeflere ulaşma yolunda çözüm amaçlı öneri ve projeler geliştireceğine inandığını dile getirdi.

“Türkiye’yi büyütme ve sektörümüzü 100 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaştırma yolunda kamuoyunun duyarlılığına, farkındalığına ve desteğine büyük önem ve değer vermekteyiz,” diyen Dalgakıran bu amaca dönük etkinlikleri ve projelerinin olacağı haberini verdi. Medyanın kamuoyunu aydınlatma ve bilgilendirme görevini yerine getirmesinde federasyon olarak üstlerine düşen görevleri yapacaklarını ifade eden Dalgakıran, “Yeni genel sekreterimizin, iletişim ve işbirliğine açık bir şekilde görev yapacağına inanıyor, kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Zühtü Bakır’ı tanıyalım

İş hayatına 1992 yılında alüminyum sektöründe başlayan ve çelik sektörüyle devam eden Zühtü Bakır, 1998 yılında girdiği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Şube Müdürü, Daire Başkanı, Sanayi Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. Bakanlıkta son olarak, Bakan Danışmanlığı yapan Zühtü Bakır, 15 Haziran 2017 tarihinde kamu hizmetinden ayrılarak MAKFED Genel Sekreteri oldu.

1971 Tokat doğumlu olan Zühtü Bakır, Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü mezunudur. Zühtü Bakır, Ankara Üniversitesi-Avrupa Topluluğu Uygulama ve Araştırma Merkezi, “AB Uzmanlık Programı”nı ve Hollanda CLINGENDAEL Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, “AB Lobicilik, Örgütlenme ve Müzakere Yetenekleri” programını tamamlamıştır. “Sertifikalı Makine Emniyeti Uzmanı” (CMSE®) olan Zühtü Bakır halen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde “Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi” konulu yüksek lisans programında tez hazırlama aşamasındadır.