MAKFED MEYEM Projesi’nin kapanış toplantısı gerçekleştirildi

AİMSAD’ın gözlemci üye statüsüyle üye olduğu MAKFED’in, Ankara’da düzenlediği ‘Sınav ve Belgelendirme Merkezi Kurulması’ Projesi kapanış toplantısına, AİMSAD adına Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol ile Genel Sekreter Arif Onur Kaçak katıldı.

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun (MAKFED), Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle sürdürülen “Makine Montajı Seviye 3” ve “Seviye 4” ile “Makine Bakımcısı Seviye 4” ulusal yeterlilikleri için Ankara’da ‘Sınav ve Belgelendirme Merkezi Kurulması’ Projesi’nin kapanış toplantısı gerçekleştirildi. AİMSAD adına Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol ile Genel Sekreter Arif Onur Kaçak’ın iştirak ettiği Ankara’daki toplantıya; MAKFED ve Üye Dernekleri Başkan, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Genel Sekreterleri katılırken, Ankara Kalkınma Ajansı ve ilgili Bakanlık ve kuruluşların temsilcileri hazır bulundu.

AİMSAD’ın gözlemci üye statüsüyle üye olduğu MAKFED, ‘Makine Sektöründe Mesleki Yeterlilik Merkezinin Kurulması’ projesi ile ulusal ve uluslararası projelerde yer almayı, üyelerinin de ortağı olduğu projeleri düzenlemeyi hedefliyor. ‘Makine Sektöründe Mesleki Yeterlilik Merkezinin Kurulması’ projesi ile makine sektörü için işsizlerin ve düşük gelirli çalışanların istihdam edilebilirliklerinin ve gelir düzeylerinin artırılması, bu kişilerin hayat boyu öğrenme sürecinin desteklenmesi ve nitelikli, belgeli işgücü anlayışının geliştirilmesi amaçlanıyor.  Ayrıca projenin özel amacında ise, “Sınav ve Belgelendirme Merkezi” kurmak, nitelikli ve belgeli işgücünün önemi hakkında farkındalığı artırmak var. Projenin Temmuz 2017’de sona ermesiyle birlikte, TÜRKAK ve Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan akreditasyon ve yetkilendirme onaylarının alınmasının ardından MAKFED MEYEM resmi olarak faaliyete başlayacak. Merkez, “Makine Montajı Seviye 3” ve “Seviye 4” ile “Makine Bakımcısı Seviye 4” Ulusal Yeterlilikleri kapsamında sınav ve belgelendirme yeri olarak faaliyet gösterecek.

Toplantıda mesleki yeterlilik sistemi ele alındı

Toplantının açılışında konuşan MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, toplumun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkenin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden makine imalat sektörünün, kalite, teknoloji geliştirme ve yenilikçilikte uluslararası düzeyde rekabetçi bir yapıya ulaşmasına katkı sağlama vizyonu çerçevesinde bu projeyi hayata geçirmeyi amaçladığını kaydetti.  Makine sektörü güncel durumu hakkında bilgi veren Dalgakıran, sektöre yönelik bir projeksiyon sunarak MAKFED hedeflerine de değindi.

MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır ise söz konusu projeyi tanıtarak bu yönde MAKFED’nin amaç ve hedeflerine yönelik açıklamada bulundu. Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Bölüm Başkanı Muhammed Seyit Pehlivan ise, Ajans ve faaliyetleri hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunarak başarı ile sonuçlanan projeden dolayı emeği geçenleri kutladı. Türk Standardları Enstitüsü adına katılım sağlayan Hakan Ergin de “Mesleki Yeterlilik Sistemi – Sanayi ve Ekonomiye Etkileri” konulu kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.