MAKFED’ten TİM Başkanı Gülle’ye ziyaret

aimsaddergisi-reklamalani

MAKFED Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu ile MAKFED üyesi 19 dernek yöneticisi, TİM Başkanı İsmail Gülle’ye yeni görevinden dolayı kutlama ziyareti gerçekleştirdi. Toplantıda, makine sektörünün ihracatını arttırıcı çalışmaları ve hedefleri ele alındı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, MAKFED Yönetimi ile bir araya geldi. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin görevine seçilmesi üzerine MAKFED ve Üye dernek yöneticiler tarafından 24 Temmuz tarihinde makamında nezaket ziyaretinde bulunuldu. Ziyarete AİMSAD’ı temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Yesari Yerli katılım gösterdi.

MAKFED Başkan Yardımcısı ve MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu başkanlığındaki heyette MAKFED üyesi 19 derneğin yöneticileri yer aldı. Makine sektörü ihracatını arttırıcı çalışmalar ve hedeflerin ele alındığı toplantıda, önümüzdeki dönem faaliyet alanları üzerinde değerlendirmeler yapıldı.

Yaklaşık 1.5 saat süren ve makine sektörünün önümüzdeki dönem potansiyeli ile hedeflerinin ele alındığı toplantıda sektörün ihracatını artırmak adına neler yapılabileceği ve hedeflerini nasıl gerçekleştirebileceği konuları ele alındı. MAKFED ve üye derneklerin ihracatı artırıcı faaliyetlerindeki etkin konumunun sürdürülebilmesinin amaçlandığının ifade edildiği toplantıda, makine tanıtım ve fuar faaliyetlerinin önemine ve Türkiye’nin Makinecileri öncülüğünde Makine Tanıtım Grubu çalışmalarının önümüzdeki dönemde devam etmesine yönelik olarak bir model ihtiyacının önem arz ettiğine vurgu yapıldı. Hem uluslararası alanda Türkiye’nin temsiliyeti açısından hem de fuar ve tanıtımlara sağladığı destekler açısından böyle bir yapının sürdürülebilir kılınmasının ihracatı artırmada faydalı olacağı mesajı verildi.

Ziyarete AİMSAD adına katılan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Yesari Yerli, toplantı sonrası AİMSAD Dergisi için açıklamalarda bulundu. Toplantıda söz alarak AİMSAD hakkında bilgilendirme yaptığını ve ağaç işleme makineleri sektörünün ihracat ve üretimdeki başarısını anlattığını söyleyen Yerli, konuşmasında ayrıca Makine Tanıtım Grubu bünyesindeki teşviklerin devam etmesi halinde sektörün yurtdışı pazarlama ve ihracatla ilgili hedeflerine daha kolay ulaşabileceğine dikkat çektiğini kaydetti. Yerli, toplantı hakkında şunları aktardı: “Toplantıya katılan MAKFED üyesi 19 dernek temsilcisinin ortak bir mesajı oldu. Makine Tanıtım Grubu’nun kapatılmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşandığını vurgulayan dernek temsilcileri, Türkiye ihracatı için bu yapılanmanın önemli olduğunun altını çizerek, Makine Tanıtım Grubu’ndaki yapılanmanın tekrar hayata geçirilmesi konusunda yeni başkan İsmail Gülle’den talepte bulundular. İsmail Gülle ise bu sistemin artık bittiğini ve gelecek döneme ilişkin Türkiye Tanıtım Grubu’nun kurulduğunu belirtti. İlgili yönetmelikleri henüz çıkmayan Türkiye Tanıtım Grubu’nun ciddi bir bütçeye sahip olacağının bilgisini verdi. Toplantıda MAKFED üyesi dernek temsilcileri TİM Başkanı Gülle’ye ayrıca, üretimde yaşadıkları sıkıntıları anlatarak, bu sıkıntıların ihracata yansıdığını da aktardılar. Dile getirdiğimiz sıkıntı ve taleplerin TİM vasıtasıyla ilgili devlet yetkililerine aktarılmasını ve gerekli çalışmaların yapılmasını arzu ediyoruz.”