Palandöken’den yeni kredi paketine ilişkin açıklama

Başbakan Binali Yıldırım tarafından esnaf ve sanatkarlar için açıklanan yeni kredi paketini değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımıza verilen bu destek boşa gitmez. Esnaf ekonominin barometresidir. 150 bin liralık kredi limitinin 200 bin liraya çıkarılması ekonomiyi daha da canlandıracaktır” dedi.

Palandöken, “Öte yandan, yeni işyeri esnafımıza verilecek 500 bin liralık kredi esnafımızı kiracılıktan kurtaracak ve kendi dükkanının sahibi yapacak” dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, Başbakan Yıldırım tarafından açıklanan destek kredisine ilişkin açıklamada bulundu. Esnafa verilen destek kredisinin boşa gitmeyeceğini söyleyen Palandöken, 150 bin TL’lik kredi limitinin 200 bin TL’ye çıkartılmasının ekonomiyi daha çok canlandıracağını ifade etti.

Ticari taşıt kredisinin ticari satışlarında artışa sebep olacağını aktaran Palandöken, “Ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren esnafımız uzun zamandan beri bu kredi desteğini bekliyordu. Henüz araçlarını ÖTV desteğinden yararlanarak değiştirmemiş olan taksici, minibüsçü, servis aracı işletmecisi, halk otobüsçüsü, kamyon ve kamyonetçi esnafımız için büyük bir fırsat geldi. Bu esnafımız hem ÖTV desteğinden yararlanarak aracını yenileyebilecek, hem de yeni araç için 5 yıla varan vadeli ve düşük faizli kredi kullanabilecek” diye konuştu.

“Taşıt kredisi desteğinden tüm esnaf yararlanacak”

Taşıt kredisi desteğinden sadece ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren esnafın değil, işiyle ilgili araç kullanan tüm esnaf ve sanatkarın yararlanabileceğini belirten Palandöken, “Halden aldığı meyveyi ve sebzeyi manavına kendi kamyonetiyle taşıyan esnafımız aracını 5 yıllık kredi ile yenileyebilecek. Krediler kullanılmaya başladıktan sonra yollarımızda daha çok lüks taksiler ve ticari araçlar göreceğiz. Bu desteğin ve kredilerin verilmesinden dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakını Bülent Tüfenkci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal başta olmak üzere tüm bakanlarımıza 2 milyon esnafımız adına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.