Saatlik işgücü maliyeti endeksi ikinci çeyrekte arttı

Saatlik işgücü maliyeti endeksi ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı ikinci çeyrek (Nisan-Haziran) işgücü maliyeti endeksini açıkladı. Buna göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2017 yılı ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,2 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 3,4, inşaat sektöründe yüzde 3,3 ve hizmet sektöründe yüzde 3 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 4,9 ile I (Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2017 yılı ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 arttı. Endeks; sanayi ve inşaat sektörlerinde yüzde 3,4, hizmet sektöründe ise yüzde 3,3 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 4,5 ile N (İdari ve destek hizmet faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,5 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 3,4, inşaat sektöründe yüzde 3,3 ve hizmet sektöründe yüzde 1,9 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 7 ile I (Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti.