TESK Genel Başkanı Palandöken: “Vergi artışları kayıt dışılığı artırır”

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yeni torba kanun tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamalardan birçok vergide yılbaşından itibaren artış olacağının anlaşıldığını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vergi artışlarının ekonomik büyümeyi baskılayacağı endişesini taşıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Palandöken, “Ekonomik büyümenin tam hızlanmaya başlandığı bir dönemde hemen hemen tüm vergilerde artışa gidilmesinin 2018’den itibaren büyüme hedeflerini baskılayacağı endişesini taşıyoruz. Ayrıca vergi artışlarının kayıt dışı ekonomiyi artırma ihtimali de söz konusu. Vergi oranları artınca vergi gelirlerinin artması yerine tersine azalması da mümkün olabilir. Bu nedenle artış yapılacak vergiler çok iyi analiz edilmeli” dedi.

“Ücretler üzerindeki vergi artışı kayıt dışını artırır”

İşsizliğin bir süredir çift hanelerde olması nedeniyle hükümetin istihdam artırıcı politikalar uyguladığını hatırlatan Palandöken, “İşsizliğin yeniden tek hanelere düşmesi için istihdam artırıcı politikalar uygularken ücretlilerin vergisindeki artış, hem kayıt dışı istihdamı artırabilir hem de işsizlik oranındaki düşüşü geciktirebilir. Dolayısıyla gelir artırıcı çalışmaların bu yönüyle de analiz edilmesi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.