Türk Eximbank ve Güney Kore resmi ihracat destek kuruluşu arasında iş birliği sağlandı

aimsaddergisi-reklamalani

Güney Kore resmi ihracat destek kuruluşu KSURE ile Türk Eximbank arasında, iki kurum arasındaki iş birliğinin artırılması, mevcut ve potansiyel pazarlara ilişkin fikir alışverişi ile ekonomik, ticari ve hukuki konularda bilgi paylaşımını amaçlayan iş birliği anlaşması imzalandı.

Berne Union 2017 Yıllık Genel Toplantısı kapsamında Güney Kore resmi ihracat destek kuruluşu KSURE ile Türk Eximbank arasında, iki kurum arasındaki iş birliğinin artırılması, mevcut ve potansiyel pazarlara ilişkin fikir alışverişi ile ekonomik, ticari ve hukuki konularda bilgi paylaşımını amaçlayan iş birliği anlaşması imzalandığı bildirildi. Türk Eximbank’ın açıklamasına göre KSURE Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mr. Jaedo Moon ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın imzalarıyla yürürlüğe giren anlaşmanın imza töreninde, Güney Kore Belgrad Büyükelçisi Sayın Mr. Daejong Yoo ve Belgrad Büyükelçimiz Sayın Tanju Bilgiç ile, Büyükelçilik Müsteşarımız Sayın Anıl Kayalar da yer aldı.

Bu iş birliği anlaşması ile Türk ve Güney Koreli firmaların, üçüncü ülkelerde ortaklaşa olarak üstlenecekleri projelere kredi, garanti, kontrgaranti, ortak sigorta ve reasürans gibi ortak finansman imkanlarıyla destek sağlanmasının; Türkiye’de ve Güney Kore’de yerleşik firmaların ortaklıklar kurmak suretiyle ihalelere katılmalarının teşvikinin ve daha esnek yapıda bir finansman paketi sunulmasının önü açıldı. Bu bakımdan, mevcut tecrübelerin birleştirilmesi suretiyle gelişmekte olan ülkelerde gerçekleştirilecek ortak projelerde, daha verimli ve daha güçlü bir şekilde yer alınmasının amaçlandığı belirtildi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “Bugün imzalanan anlaşmayla, Türk Eximbank ve KSURE olarak, iki kurum arasındaki iş birliğinin artırılması, Türkiye ve Güney Kore firmalarının mevcut ve potansiyel pazarlarına ilişkin fikir alışverişinde bulunulması ile ekonomik, ticari ve hukuki konularda bilgi paylaşımını amaçlamaktayız. Ayrıca, bu anlaşmayla üçüncü ülkelerde gerçekleştirilecek, Türkiye – Güney Kore ihracat ve yatırım işlemlerine destek sağlamamızın önü açılacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.