Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmini yükseltici adımlar atılacak

İTO Başkanı İbrahim Çağlar ile Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov, iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerini gelişmek amacıyla bir araya geldi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov ile İTO’daki çalışma toplantısında bir araya geldi.

İki ülke yatırım işbirliğinin ele alındığı toplantıda önemli mesajlar verildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Türkiye ve Özbekistan’ın kadim dostluğuna sağlam bir düğüm atıyoruz. Bu akşam aramızdaki köprüleri geleceğe taşımak için bir aradayız. Bizler Türkiye Özbekistan olarak aynı kökün iki dalı, aynı ecdadın iki evladıyız. Kökümüz bir, özümüz bir. İşte böyle bir ruhla işimize, kardeşliğimize, aşımıza birlikte sahip çıkmak, bu yolda birlikte yürümek zorundayız. Dolayısıyla karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerimizin de aynı şekilde güçlü olması şarttır” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminde 7 kat artış

Özbekistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde bugüne kadar istenilen seviyeye ulaşılamadığını aktaran Çağlar, “Açıkçası bugüne kadar,yeterli ivmeyi, istediğimiz sıçramayı sağlayamadık. Karşılıklı ticaretimiz, yıllık 1 milyar 200 milyon dolar seviyesinde. Tabii biz buralara 200 milyon dolarlardan geldik 16 yılda, 7 kattan fazla artış da yakaladık ama 200 milyondan 7 kat artış sağlasan ne olur, 70 kat artış sağlasan ne olur. 2 milyar dolardan 7 kat artsa veya 20 milyar dolardan 7 kat artsa bunu göğüsümüzü geregere söyleyebiliriz” diye konuştu.

Bu sebeple, İstanbul Ticaret Odası olarak ‘Biz bu işin üzerine gidelim, ticaret kapılarını karşılıklı kazanca açalım’ dediklerini kaydeden Çağlar, “İnşaattan enerjiye, tarımdan gıda sektörüne, lojistikten ilaca, dış ticaretten plastiğe, kozmetiğe, mühendislikten danışmanlık hizmetlerine ve dericiliğe kadar oldukça iş görüşmeleri gerçekleştirdik. İpek Yolu’nun kalbindeki Özbekistan ile Doğu ve Batı arasındaki merkez ülke Türkiye’yi sıkı bağlarla buluşturma zamanı” şeklinde konuştu.

“Pamuk eller cebe”

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov ise konuşmasında yeni teklif ve projelerle İTO heyetini ülkelerinde ağarlamak istediklerini belirterek “Kasım ayında sizleri bekliyor olacağız. Yeni projeler, yeni teklifler hazırlamış olacağız. Pamuk eller cebe.” dedi.