Venezuela Türk yatırımcıları bekliyor

Ankara Ticaret Odasını(ATO) ziyaret eden Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramon Gordils, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, “Türk şirketleriyle çalışmayı çok istiyoruz” dedi.

Başta madencilik ve inşaat olmak üzere pek çok alanda Türk şirketleri ile çalışmak istediklerini söyleyen Gordils, “Para transferinin kolaylaştırılması konusunda Türkiye ile anlaşma yapacağız. Ticari ilişkilerde para biriminden kaynaklanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için ödemelerde Türk Lirasını da kullanmaya başlayacaz. Türk Hava Yollarının haftada iki kez Başkent Karakas’a uçuşu var. Artık uzak değiliz. 12 saatte Karakas’a ulaşabiliyorsunuz. İlişkilerde uzaklık sorun değil. Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun Türkiye’yi ziyareti sırasında ticaret anlaşması imzalayacak. Gümrüklerde son 6 ayda önemli iyileştirmeler yaptık” ifadelerini kullandı.

Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordils, ATO Yönetimi ve üyelerini, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 6 Ekim Cuma günü Ankara JW Marriott Hotel’de düzenlenecek “Türkiye-Venezuela İş Forumu”na davet etti.

“Radikal ve gerçekçi bir karar”

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordils ve Büyükelçi Reyes’i ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Her iki ülkenin de ticaretin geliştirilmesine çok ihtiyacı var. Alışverişin Türk lirası ile yapılması bizi çok memnun eder. Bunun radikal ve gerçekçi bir karar olduğunu düşünüyorum. Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro’nun ziyaretinin Türkiye’ye verdiği önemi gösteriyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bütün dünya ile ticareti geliştirmeye çok önem veriyor. İnşallah halihazırda düşük seviyede bulunan ticaretimizi artırırız” diye konuştu.

Baran, Türkiye ile Venezuela arasında ticaretin gelişmesi için aşılması gereken sorunları da “Nakliyenin, bankacılık işlemlerinin ve ihracat belgesi alımının uzun sürmesi, gümrüklerdeki prosedürlerin fazla olması, fazladan gümrük vergisi, para transferiyle ilgili problemler” olarak sıraladı. Baran, Ankara ekonomisi hakkında da konuk heyete bilgi verdi.